• Edukacja Kulturalna

• Edukacja kulturalna

• oznacza edukację do uczestnictwa w kulturze. Uczestnictwo w kulturze oznacza partycypację w artystycznej i kulturalnej działalności społeczeństwa. Kultura oznacza sztukę, jej wytwory i struktury jej przekazu: malarstwo, teatr, taniec, film, muzykę, literaturę, a także sztukę użytkową, np. architekturę, itd. Dzięki edukacji kulturalnej zdobywamy wiedzę o swoim kulturalnym dziedzictwie i przekazujemy tę wiedzę następnym pokoleniom. Naczelnym zadaniem edukacji kulturalnej w praktyce jest przede wszystkim realizowanie współpracy pomiędzy instytucjami kultury a przedszkolem. Dzięki temu wpływa ona na działania w przedszkolu i poza nim.

.

• Diagnoza

Przedszkole nr 331 w Warszawie stawia sobie za zadanie podniesienie rangi edukacji kulturalnej w wychowaniu oraz kształceniu dzieci poprzez uczestnictwo w życiu kulturalnym, organizowanie zajęć artystycznych, a także zajęć dodatkowych rozwijających zainteresowania i umiejętności dzieci. Program Edukacji Kulturalnej jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego ze szczególnym uwzględnieniem poznawczego obszaru rozwoju dziecka w zakresie aktywności plastycznej, muzycznej (tanecznej, wokalnej, gry na instrumentach) i teatralnej.
        W każdej z tych dziedzin dziecko może być zarówno odbiorcą sztuki, jak i jej twórcą.

Cele główne programu:

Kształtowanie i rozwijanie postaw prokulturowych

▪ Podnoszenie kompetencji kulturowych dzieci

▪ Przygotowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze

▪ Stworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej dzieci

▪ Wzmacnianie tożsamości warszawskiej

Cele szczegółowe programu:

▪ Przygotowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz opracowanie nowoczesnych metod edukacji kulturalnej

▪ Wychowanie przez sztukę, kultywowanie tradycji

▪ Rozbudzanie wrażliwości artystycznej

▪ Promocja i rozwój talentów, sukcesy wychowanków

▪ Rozwój zainteresowań, poszerzanie wiedzy i umiejętności

▪ Kreowanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych

▪ Poznawanie kultury własnego narodu i innych

▪ Integracja uczestników zajęć, integracja środowiska

Główne zadania i metody realizacji:

▪ Kształcenie w obszarze kulturowym i artystycznym

▪ Organizacja i udział w wydarzeniach przedszkolnych i międzyprzedszkolnych

▪ Realizacja projektów z zakresu edukacji kulturalnej

▪ Odwoływanie się do kalendarium dzielnicowego

▪ Udział w przedsięwzięciach na szczeblu dzielnicowym, miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskimim

▪ Udział w sieci współpracy przedszkoli, szkół, instytucji kultury, placówek wychowania pozaszkolnego i organizacji pozarządowych

▪ Doskonalenie kadry nauczycielskiej w tym Koordynatora Edukacji Kulturalnej w Przedszkolu

Szczegółowe zadania programu:

• Organizowanie wyjść do Muzeów (Muzeum Etnograficzne, Muzeum Warszawskiej Pragi itp.)

• Organizowanie lekcji muzealnych w przedszkolu (Muzeum Historii Polski)

• Prowadzenie zajęć rozwijających zdolności

• Współpraca z Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży

• Prowadzenie Biblioteczki dla dzieci i rodziców

• Prowadzenie biblioteczek grupowych

• Prowadzenie  „Dnia z książką”

• Projekt „Cała Polska czyta dzieciom”

• Współpraca z księgarnią „Między wierszami”- Organizowanie „Spotkań z książką”

• Organizowanie wyjść do teatrów

• Organizowanie cyklicznych przedstawień teatralnych i koncertów na terenie przedszkola

• Współpraca z Uniwersytetem Muzycznym i Szkołą Muzyczną

• Organizowanie wydarzeń przedszkolnych: Dnia Życzliwości, Pasowania na Przedszkolaka, spotkań świątecznych, pikniku rodzinnego, zakończenia roku

• Udział w konkursach o zasięgu dzielnicowym, warszawskim, krajowym

• Udział w projekcie kulturalnym organizowanym przez Stowarzyszenie „Szansa”

• Udział w Dniu Sąsiada

• Współpraca z Domem Opieki Społecznej

• Upowszechnianie informacji o wydarzeniach kulturalnych

• Doskonalenie kadry w zakresie edukacji muzycznej

Odbiorcy

Odbiorcami Przedszkolnego Programu Edukacji Kulturalnej w Przedszkolu są dzieci w wieku 3 - 6 lat oraz rodzice naszych wychowanków. Program wspomaga rodzinę i przedszkole w rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień artystycznych dzieci.

Realizatorzy

Osobami odpowiedzialnymi za realizację Programu Edukacji Kulturalnej są nauczyciele, dyrektor przedszkola oraz wicedyrektor.

Spodziewane efekty:

▪ Współpraca przedszkola z organizacjami i instytucjami kultury w dziedzinie edukacji kulturalnej dzieci

▪ Zwiększona aktywność artystyczna i społeczna dzieci

▪ Zwiększenie i zróżnicowanie ofert w obszarze edukacji kulturalnej

▪ Podniesienie jakości programów edukacji kulturalnej i popularyzacja dobrych praktyk w tej dziedzinie

▪ Skuteczny system gromadzenia i upowszechniania informacji o programach edukacji kulturalnej

Ewaluacja

Program Edukacji Kulturalnej będzie na bieżąco podlegał systemowi monitorowania. Poziom osiąganych przez dzieci umiejętności badany będzie przez nauczycielki poszczególnych grup, poprzez bieżące obserwacje w czasie zajęć, wycieczek, zabaw, analizę wytworów dziecięcych. Do przeprowadzenia ewaluacji posłużą również:

▪ udział dzieci w konkursach z edukacji kulturalnej

▪ osiągnięcia i sukcesy wychowanków

▪ zapis w dokumentacji przedszkola (dzienniki zajęć, karty wycieczek).